Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > NAPOUŠTĚNÍ BAZÉNŮ

NAPOUŠTĚNÍ BAZÉNŮbazen.jpgZačínající teplé počasí láká k osvěžení v domácích zahradních bazénech

 

Napouštění bazénu je z pohledu provozování vodovodu mimořádný odběr. Mimořádnost lze spatřovat především v odebraném objemu vody. Běžná přípojka není dimenzována na odběr tak velkého množství vody, které je potřeba pro napouštění několikakubíkového bazénu. Majitelé často chtějí mít své bazény napuštěné co nejrychleji. Při příliš rychlém napouštění bazénů dochází k nárazovým změnám hydraulických poměrů ve vodovodní síti. To způsobuje uvolňování usazenin z vnitřních stěn vodovodního potrubí a dochází k zakalení vody.

Majitel bazénu si tak silným proudem vody může nejen napustit zakalenou vodu přímo do bazénu, ale navíc může způsobit zakalení vody i svým sousedům. Dále může dojít i k poklesu tlaku v síti a tyto problémy se mohou současně projevit i u jiných odběratelů.

Problémy v souvislosti s napouštěním zahradních bazénů řešíme každoročně. Stává se, že lidé volají kvůli tomu, že mají v bazénu po napuštění „zelenou“ vodu. Tento optický jev způsobují mikročástice železa, které se do bazénu dostaly právě při jednorázovém napouštění. Přesto si však můžete být jisti tím, že voda ve vodovodním řadu je ze zdravotního hlediska v pořádku. Není ani třeba ji z bazénu vypouštět, po přidání činidel (vločkovač, korekce pH) a filtraci se její vzhled upraví.

Dodržujte prosím následující pravidla:

  • Bazén napouštějte pomalu – to znamená zvolit menší odtok vody z kohoutku a rozvrhnout napouštění do delšího časového období – tedy napouštět vodu postupně po několik dní/nocí. Nejvhodnější je období mimo špičku – v nočních hodinách, kdy je spotřeba vody minimální.
  • V průběhu napouštění občasně kontrolujte průhlednost vody    
  • Při napouštění větších bazénů nad 20 m3 z vodovodní přípojky kontaktujte provozního technika VaK a tyto své záměry konzultujte, aby nedošlo k poklesu tlaku v síti a dalším problémům spojeným s nadměrným odběrem vody
  • Před samotným napuštěním bazénu nezapomeňte bazén vyčistit tak, abyste zabránili případnému šíření nečistot a mikroorganismů.

UPOZORNĚNÍ

Případné reklamace vody v napuštěném bazénu nebudou uznány!!!

Pitná voda slouží primárně pro potřebu v domácnosti.